Pizza cesto z múky Verde - klasická technika

Príprava / Varenie

90 min

Počet porcií

6 porcií

Náročnosť receptu

Stredná obtiažnosť

Počet ingrediencií

7 ingrediencií

Ingrediencie

Múka Verde
1 kg
Voda 22 / 23 °C
0,55 l
Sušené / Čerstvé droždie
1,25 g / 2,5 g
Morská soľ
25 g
Extra panenský olivový olej
30 g
Doba zrenia pri kontrolovanej teplote 4 °C
24 / 32 h
Múka Spolvero
100 - 300 g
Pizza cesto z múky Verde - klasická technika

Príprava a postup

1

Múku vysypeme do miesiča na cesto, miešič zapneme a nechápe múku okysličiť miešaním na 1. rýchlostnom stupni 1 - 3 minúty. Vodu si rozdelíme do 2 nádob. Do jednej nádoby pridáme droždie, do druhej nádoby pridáme soľ.  Pomocou metličky, alebo vydličky rozmiešame droždie a soľ vo vode. Do zapnutého miesiča k múke pridávame postupne, ako prvú vodu s rozpusteným droždím, po 2 minútach pridáme vodu s rozpustenou soľou a pokračujeme v miešaní na prvom rýchlostnom stupni. Po 4 minútach pridáme postupne olivový olej, potom miešame na druhom rýchlostnom stupni dalších 5 - 7 minút. Celkový čas miešania by nemal presiahnuť 11 - 14 minút. 

2

Cesto vyberieme z miesiča vyformujeme z neho guľu, vložime do naolejovanej plastovej nádoby a zakryjeme. Cesto necháme odstáť pri izbovej teplote 30 - 60  minút. Potom cesto vyberieme na podložku, ktorú si predtým naolejujeme a vyformujeme guľôčky v hmotnosti 230 - 260g, vložíme ich do bedničky, nádoby alebo boxu, prikryjeme a necháme pizza guľky odpočívať 30- 60 minút. Následne necháme cesto dozrieť pri kontrolovanej teplote 4 ℃ 24 / 32 hodín.  Potom Boxy s pizza guličkami vyberieme zo zrenia a pri izbovej teplote necháme odstáť minimálne 3 hodíny pred použivaním.

3

Príprava a pečenie: Na ploche kde budeme pripravovať pizzu si pripravíme si kôpku z múky Spolvero. Poprášime si cesto a potravinársku špachtlu múkou Spolvero, aby sa nám pizza gulička nelepila, vyberieme pizza guličku z boxu. Položime pizza guľku do kôpky múky a stáčaním a technikou vyformujeme z pizza guľky disk v prieme 30 - 35 cm. Odstránime nahromadenú múku spod pizza cesta a položime ho na čistý priestor, kde budeme pizza cesto pripravovať. Podľa chuti môžeme cesto osoliť, ale nemusíme. Suroviny na pizzu ukladáme postupne z vnútra smerom von, ako je to pri talianskej pizzi bežné. Príklad: Základ na pizzu, mozzarela, prosciutto cotto, kukurica. Pečieme pri teplote od 320 ℃ - 350 ℃ / 3 - 5 minút záleži od druhu pizza pece. 

Suroviny na tento recept môžeš kúpiť aj tu!

Pizza cesto z múky Verde - klasická technika